فارسی

1383606 899

 
 
 
دولت ترامپ از اروپا خواست کە ایران را بە دلیل موشک های بالستیکیش و کمک بە گروهک های تروریستی تحریم های شدید قرار دهد. 
این درخواست پس از ان مطرح شد که مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا، که موشکی با قابلیت حمل کلاهک هستەای ازمایش کردە کە بە گفتە او نقض قطعنامە ۲۲۳۱ در مورد برجام است.
 
ایران همچین ازمایشی را تایید نکردە است.با این حال محمدجواد ظریف وزیر خارجە ایران گفتە است، امریکا بە قطعنامەای استناد کردە کە خود دیگران را بە نقض ان (خروج از بر جام) تشویق میکند.
 
این قطعنام ۲۲۳۱ شورای امنیت پس از ۱۲ سال گفتگو در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با اعضای گروه ۱+۵ در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ توسط تیم مذاکره‌کننده از مسؤولان وزارت خارجه به ریاست وزیر امور خارجه محمدجواد ظریف، کشور ایران موفق به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ گردید. پس از آن این توافق در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۴ در شورای امنیت به رأی گذاشته شد که با تصویب آن در آن شورا تبدیل به قطعنامهٔ ۲۲۳۱ گردید که همراه با تصویب آن هر شش قطعنامه قبلی که علیه ایران صادر شده و منجر به تحریم‌های وسیع در رابطه با موضوع هسته‌ای علیه این کشور شده بود را ملغی کرد.
 
قطعنامە ۲۲۳۱ شورای امنیت کە پس از حصول توافق هستەای وین و با هدف تٲیید ان صادر شد، از ایران خواستە است کە از توسعە موشک های بالستیک کە قابلیت حمل کلاهک هستەای داشتە باشند، خودداری کند.
 
ایران می گوید کە آزمایش های موشکی اش در تضاد با این قطعنامە نیست و موشک های آزمایش شدە برای حمل کلاهک های هستە ای مورد آزمایش قرار نگرفتەاند.

photo 2018 11 26 19 16 28

 
لاوان میدیا: شب گذشته در یک حادثه رانندگی در جادە سنە (سنندج) ‌‌‌ـــ کامیاران هنرمند محبوب سنە‌ای (سنندجی) کە مسئول انجمن کاریکاتوریست و کارتونیست‌های استان سنە (سنندج) نیز بود، جان خود را باخت.
بنابە خبری کە بە وبسایت "لاوان میدیا" رسیدە است، در یک حادثە دلخراش رانندگی در بین جادە سنە (سنندج) ــ کامیاران "امیر سهیلی"، کارتونیست محبوب و مسئول انجمن کاریکاتور و کارتونیست‌های استان سنە (سنندج) بە همراە دو نفر دیگر جان باختن و یک نفر نیز مصدوم شد.
امیر سهیلی در سال ۱۳٦۲ خورشیدی، در شهر سنندج متولد شدە و فارغ تحصیلی کارشناسی شیمی کاربردی بود، وی با توجە بە این کە علاقەای شدیدی در عرصەی هنری خیش را داشت، فعالیت‌های حرفه ای خود را از سال ۱۳۸۸ خورشیدی آغاز کرد.
آثار وی علاوه بر راهیابی به نمایشگاه ها، جشنواره cipe امریکا در سال ۱۳۹۲ خورشیدی و برگزیده جشنواره کارتون در شرق کوردستان طی سال ۱۳۹۱ خورشیدی نیز شده است. 
پیکر این هنرمند کورد با تجمعات هنردوست کورد و اهالی استان سنه (سنندج) نیز در قطعه هنرمندان بهشت محمدی شهر سنه (سنندج) به خاک سپرده شد.

photo 2018 08 19 15 01 14

 
جوانان عزیز کوردستان
 
 
سرمایه‌های میهن
 
 
 
ماه مهر که هیجان و شیرینی آن برای دانش‌آموزان  زدودنی نیست روزی که کوله‌پشتی‌ها پر از کتاب درسی شده و با به دست گرفتن قلم برای شروع یک سال تحصیلی جدید گام برمی‌دارند.
 
 
جوانان دانا و شجاع میهن
 
 
 
همان‌طور که می‌دانید رژیم ایران با سیاست‌های غلط و فعالت‌های مخربانه‌ای که در برابر جامعه ایران و جامعه جهانی در پیش گرفته است موجب شده که از سوی ابر قدرت‌های جهان ترد شود و ابر قدرتی همچون آمریکا که ٤٥درصد اقتصاد جهان را در دست دارد ایران را تحریم کند و قشر کم‌درآمد جامعه روز به روز فقیرتر و کم درآمدتر می‌شوند و این باعث می‌شود که بیشتر خانواده‌ها توانایی آن را نداشته باشند تا فرزندانشان را به مدرسه بفرستند چون توانایی تامین مخارج آموزشی را ندارند. رژیم ایران باعث شده است که بسیاری از جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل هستند ازتحصیل انصراف می‌دهند و موجب شده که جامعه بسوی بی‌سوادی سوق داده شود. جوانان برای کاهش فشار مالی که بر دوش والدین‌شان است ناچارند به بازار کار روی‌آورند و دورانی که باید صرف تحصیل و پیشرفت کنند تا برای جامعه مفید باشند به دوره‌ای سرشار از خستگی وبطالت می‌گذرانند.
 
 
 
علاوه‌بر این‌ همه ظلم و ستم رژیم، که نسبت به ملت کورد بیشتر است حقوق بشر که درسراسر جهان رعایت می‌شود توسط جمهوری اسلامی ایران نقض می‌شود، رژیم ایران ملت‌های غیرفارس ایرانی را قوم می‌داند و مدام در تلاش است تا این ملت‌ها را به ضعیف‌ترین قشر در جامعه بدل کند یکی از حقوق اولیه هر ملتی خواندن به زبان مادری است که در قانون اساسی مطرح شده است اما قدرت‌طلبان خواندن به زبان مادری را تهدیدی بر قدرت خود می‌دانند.
خواندن به زبان کوردی که از سوی رژیم ایران ممنوع شده است موجب شده که ضربه سنگینی به کودکان و جوانان کورد وارد شود کودکی که تا شش سالگی زبان کوردی را یاد می‌گیرد در مدرسه با زبانی بیگانه روبرو می‌شوند و این باعث می‌شود که کودکان دو هویتی می‌شوند. اما خوشبختانه ملت کورد دارای انسان‌های دانا و آگاه در تمامی زمینه‌های علمی است و رژیم ایران علی‌رغم همه تلاش‌هایش نتوانسته است که هویت کورد بودنمان را از ما بستاند.
 
 
 
جوانان آگاه کوردستان و پدر و مادرهای عزیز یکی از شناسه‌های هر ملتی زبان آن ملت است  که نشان دهنده زنده بود آن است برای آن‌که بتوانیم به ملتمان خدمت کنیم باید این را وظیفه خود بدانیم که علاوه بر آن همه مشکلاتی که از سوی رژیم ایران سر راه یادگیری زبان کوردی و نوشتن به زبان کوردی قرار دارد تلاش کنید تا جوانان و کودکان خواندن و نوشتن به زبان کوردی را بیاموزند و با الف و ب کوردی اشنا شود تا بتوانند زبان و فرهنگ خود را گسترش دهند.
 
 
روز یکم مهر برابر با ٢٣ سپیامبر روز بازگشایی مدارس و دانشگا‌ه‌ها مبارک است.
و آرزوی موفقیت برای تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان کورد در تمامی مراحل درسی و زندگی داریم.
 
 
اتحادیه جوانان دمکرات کوردستان ایران
 
 
٣١شهریور ٢٧١٨کوردی
٢٢سپتامبر٢٠١٨میلادی

ROB95XI

هم‌میهنان عزیز

جوامع انساندوست

همچنان که مستحضر هستید، روز شنبه، هفدهم شهریور ماه ٩٧، برابر با هشتم سپتامبر ٢٠١٨ میلادی، حاکمیت کوردکش و استعمارگر ایران، بار دیگر کینه و عقده‌ی هزاران ساله‌ی خود را بر سر ملت کورد و هم‌میهنان مبارز این ملت خالی نمود و با درندگی و رفتار وحشیانه‌ای که فقط از آن رژیم سر می‌زند، بار دیگر خاک مقدس کوردستان را با خون شریف‌ترین و شجاع‌ترین فرزندان ملتمان رنگین کرد.

رژیم انسان کش تهران که اکنون بیشتر از همیشه، چهره زشت و نهاد چرک آلودش به عنوان گروهی ویرانگر و ضد تمدن و بلایی برای انسانیت و ملت‌های کوردستان روژهلات شناخته‌ شده، از سویی در زندان رجایی شهر کرج، سه فعال سیاسی کورد را به شیوه درنده خویانه خود اعدام کرد و از سوی دیگر در حمله‌ای موشکی و آسمانی کمپ محل سکونت خانواده‌ها و مقرهای حزب دمکرات و مبارزین راه آزادی کوردستان را هدف قرار داد و در آستانه مرگ و سقوط خود، برای بار دیگر ثابت کرد که ترس از ملت کورد و فرزندان مبارزش را در راس تمام نگرانی‌ها قرار داده و با تمام درندگی و توانایی ویرانگری و خونریزی خود می‌خواهد از هم اکنون انتقام سقوط و آینده تاریک خود را از ملت کورد بگیرد.

در حمله دیروز کوردکش‌های تهران، ده‌ها فرزند فداکار و مبارز و شجاع ملتمان و در میان آن‌ها چندین زن و کودک شهید و زخمی شدند که در میان آن‌ها می‌توان به نام پیشمرگه مبارز و عضو دلسوز اتحادیه دانشجویان دمکرات کوردستان ایران، شهید فاروق حسن خیاط اشاره نماییم که به عنوان عضوی کارا و دلسوز، علاوه بر مشارکت فعال در وظایف حزبی به عنوان استاد آموزشکده نظامی دمکرات نیز، مشغول انجام وظایف سازمانی در اتحادیه دانشجویان بود و در این زمینه نیز خستگی ناپذیر، در حال فعالیت بود.

شهادت این افراد دلسوز و فعال که عضو چند حزب و سازمان جداگانه‌ی کوردستان روژهلات بودند، به ما می‌گوید که ما هرجند که از یکدیگر نیز دور باشیم ، با تمام خلاء و ناهماهنگی‌های مابینمان، از دیدگاه دشمنان یک جرم مشترک داریم که آن هم کورد بودن و اصرار بر کوردستانی بودنمان است و در مقابل جینوساید و کستار و قتل عام نیز مجازات مشترک همه ماست.

در مقابل تمام تلاش‌های متجاوزان برای مخالفت و جینوساید ملت کورد، ما نیز باید با جدیت بیشتر از پیش، به این موضوع بیندیشیم که هماهنگ ساختن نیروها و متمرکز کردن توانایی‌هایمان، بهترین شیوه احترام گذاشتن به خون‌های به ناحق ریخته شده و بهترین مکانیزم ترساندن و آماده‌سازی برای از بین بردن دشمن از سرتاسر مرزهای کوردستانی آزاد است که در آن دیگر جان و مال و کرامت و محیط زیست و حاکمیت خاک و شهروندان کورد نقض نشود.

ما در اتحادیه‌های زنان، جوانان و دانشجویان حزب دمکرات کوردستان ایران، چنین می‌پنداریم که لازم است فرهنگ انتقام در درون و وجدان تمام افراد جامعه ریشه بدواند و این فرهنگ تا رسیدن به تمام حقوقمان و از بین بردن سراسری دشمن از خاک مقدسمان، راهنمای فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تک تک افراد ملتمان باشد.

همچنین معتقدیم که جامعه بین‌المللی اگر ذره‌ای به شعارهای مدرن و انسان محور خود پایبند باشد و اگر حتی به آزادی و سعادت انسان در کشور خودشان نیز اهمیت می‌دهند، نباید در برابر حملات درندانه و تجاوزات رژیم انسان کش ایران و جینوساید ملت حق طلب کورد بی موضع باشند.
در پایان علاوه بر ابراز پیمان وفاداری به شهیدان اخیر راه آزادی ملتمان، امیدواریم مجروحان این حمله درندخویانه هرچه زودتر سلامتی خود را بدست آورند و با سلامتی کامل به زندگی خود برگردند.

هزاران درود به جان پاک شهیدان راه آزادی کوردستان
شرم و رسوایی بر خودفروختگان و خائنان
نابود گردد رژیم کورد کش جمهوری اسلامی ایران

اتحادیه زنان دمکرات کوردستان ایران
اتحادیه جوانان دمکرات کوردستان ایران
اتحادیه دانشجویان دمکرات کوردستان ایران

١٨ شهریور ماه ٩٧
٩ سپتامبر ٢٠١٨

جوانان کوردستان

اکثرکشورهای جهان در حالی به استقبال روز جهانی جوانان می روند که در کشوری آزاد زندگی می کنند و حکومت مربوطه تمام تلاش خود را برای آموزش و پرورش صحیح جوانان که یکی از وظایف این جوامع می باشد و همچنین تامین نیازهای آنان صرف می کنند.

برخلاف دیگر جوامع جوانان کورد در کوردستان ایران به دلیل وجود حکومتی فاشیستی و دیکتاتور از بیش تر حقوق و آزادی های فردی و عمومی محرومند.

هنگامی که روز جهانی جوانان با شعار «ساخت دنیایی بهتر به همراه جوانان» به منظور بها دادن به این قشر برای تامین نیازهایشان، از سوی سازمان ملل متحد نام گزاری شده، حکومت جمهوری اسلامی ایران با سیاست های دیکتاتورانه و ضد بشری به مخالفت با جوانان پرداخته و ضمن آزار و شکنجه جوانان با بهانه های مختلف وهمچنین هزاران جوان کورد را که پیشه کولبری دارند را به کام مرگ می کشانند.


و این جای امیدواری است که برای براندازی این حکومت فاشیست است که روزانه جوانان کورد در راه رسیدن ملتشان به آزادی به شیوه های گوناگونی مبارزه می کنند که در این راه جان خود را با سربلندی فدا می کنند.

جوانان کوردستان ایران، به همین دلیل است که سازمان ما علاوه بر تبریک این روز، فرصت را غنیمت شمرده تا وظیفه میهنی خود را به یاد آوریم و تلاش کنیم تا ما هم همچون دیگر جوانان ملت های آزاد در میهن خود به آزادی این روز را پاس بداریم و همچون دیگر جوانان جهان شاد زندگی کنیم و همچنین حکومت با دیدی مثبت به جوانان بنگرد نه تهدیدی برای براندازی حکومت شان.

روز جهانی جوانان را بر تمامی جوانان جهان به ویژه جوانان کوردستان مبارک.


٢٠١٨/٨/١٢میلادی
٢٧١٨/٥/٢١کوردی