kawe u serkewt 95

 

پارسال در چنین روزهایی بود که " اسطورهای کوردایتی " داستانی دیگر را به مبارزات کوردستان اضافه کردند.


در نگاه اولیه شاید به کمین افتادن چند پیشمرگ در یکی از کوهستانهای منطقه مریوان اتفاقی به نظر برسد، . اما اتفاقی نبود،بلکه تقدیر کورد بودن است که همزاد و همراه کوه تاریخی از مبارزه را رقم زده و با تکیه زدن به تنها متحد تاریخش ماندگاری خود را تضمین کرده است.


طبق معمول سپاه جهل و سرکوب با موجی از آهن قراضه از جنس موشکهای حرم و خیلی از پاسداران بیابان، منطقه را محاصره کردند.چنان از خود بیخود شده بودند که گمان میکردند پیشمرگان تسلیم خواهند  شد و آنها با خواندن سرود "ای لشکر صاحب زمان" پیروزی خود را به رخ تاریخ خواهند کشید. اما غافل از آن بودند که کوردایتی هویتی منبعث از مقاومت و ایستادگی است و پیشمرگان به کوسالان متحد همیشگی آنها تکیه داده‌اند.


سه روز و شب هر آنچه در توان داشتند بکار گرقتند تا به قول خودشان جزیره ثباتشان در امان باشد.اما مقاومت ادامه داشت و حلقه محاصره شکسته شد. پیشمرگی روزنامه‌نگار و فرماندهی فداکار حامل پیامی بودند کە می بایست طنین آن از دل کوههای کوردستان به پهنای رۆژهەڵات می رسید. پس به راه خود ادامه دادند تا سر آخر با کشیدن ضامن نارنجک دستی داستانی را به ثبت رساندند که در بطن خود حامل خیزش دوباره یک ملت است.

 

حسام دستپیش