photo 2018 08 19 15 01 14

 
جوانان عزیز کوردستان
 
 
سرمایه‌های میهن
 
 
 
ماه مهر که هیجان و شیرینی آن برای دانش‌آموزان  زدودنی نیست روزی که کوله‌پشتی‌ها پر از کتاب درسی شده و با به دست گرفتن قلم برای شروع یک سال تحصیلی جدید گام برمی‌دارند.
 
 
جوانان دانا و شجاع میهن
 
 
 
همان‌طور که می‌دانید رژیم ایران با سیاست‌های غلط و فعالت‌های مخربانه‌ای که در برابر جامعه ایران و جامعه جهانی در پیش گرفته است موجب شده که از سوی ابر قدرت‌های جهان ترد شود و ابر قدرتی همچون آمریکا که ٤٥درصد اقتصاد جهان را در دست دارد ایران را تحریم کند و قشر کم‌درآمد جامعه روز به روز فقیرتر و کم درآمدتر می‌شوند و این باعث می‌شود که بیشتر خانواده‌ها توانایی آن را نداشته باشند تا فرزندانشان را به مدرسه بفرستند چون توانایی تامین مخارج آموزشی را ندارند. رژیم ایران باعث شده است که بسیاری از جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل هستند ازتحصیل انصراف می‌دهند و موجب شده که جامعه بسوی بی‌سوادی سوق داده شود. جوانان برای کاهش فشار مالی که بر دوش والدین‌شان است ناچارند به بازار کار روی‌آورند و دورانی که باید صرف تحصیل و پیشرفت کنند تا برای جامعه مفید باشند به دوره‌ای سرشار از خستگی وبطالت می‌گذرانند.
 
 
 
علاوه‌بر این‌ همه ظلم و ستم رژیم، که نسبت به ملت کورد بیشتر است حقوق بشر که درسراسر جهان رعایت می‌شود توسط جمهوری اسلامی ایران نقض می‌شود، رژیم ایران ملت‌های غیرفارس ایرانی را قوم می‌داند و مدام در تلاش است تا این ملت‌ها را به ضعیف‌ترین قشر در جامعه بدل کند یکی از حقوق اولیه هر ملتی خواندن به زبان مادری است که در قانون اساسی مطرح شده است اما قدرت‌طلبان خواندن به زبان مادری را تهدیدی بر قدرت خود می‌دانند.
خواندن به زبان کوردی که از سوی رژیم ایران ممنوع شده است موجب شده که ضربه سنگینی به کودکان و جوانان کورد وارد شود کودکی که تا شش سالگی زبان کوردی را یاد می‌گیرد در مدرسه با زبانی بیگانه روبرو می‌شوند و این باعث می‌شود که کودکان دو هویتی می‌شوند. اما خوشبختانه ملت کورد دارای انسان‌های دانا و آگاه در تمامی زمینه‌های علمی است و رژیم ایران علی‌رغم همه تلاش‌هایش نتوانسته است که هویت کورد بودنمان را از ما بستاند.
 
 
 
جوانان آگاه کوردستان و پدر و مادرهای عزیز یکی از شناسه‌های هر ملتی زبان آن ملت است  که نشان دهنده زنده بود آن است برای آن‌که بتوانیم به ملتمان خدمت کنیم باید این را وظیفه خود بدانیم که علاوه بر آن همه مشکلاتی که از سوی رژیم ایران سر راه یادگیری زبان کوردی و نوشتن به زبان کوردی قرار دارد تلاش کنید تا جوانان و کودکان خواندن و نوشتن به زبان کوردی را بیاموزند و با الف و ب کوردی اشنا شود تا بتوانند زبان و فرهنگ خود را گسترش دهند.
 
 
روز یکم مهر برابر با ٢٣ سپیامبر روز بازگشایی مدارس و دانشگا‌ه‌ها مبارک است.
و آرزوی موفقیت برای تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان کورد در تمامی مراحل درسی و زندگی داریم.
 
 
اتحادیه جوانان دمکرات کوردستان ایران
 
 
٣١شهریور ٢٧١٨کوردی
٢٢سپتامبر٢٠١٨میلادی